Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler Yargılanıyoruz.org, 2013 Yılı sonu itibariyle Siyasi Davaları Değerlendirdi

Yargılanıyoruz.org, 2013 Yılı sonu itibariyle Siyasi Davaları Değerlendirdi

Published on 07/01/2014 in Haberler

slider

Demokrasinin kara lekesi olan siyasi davalar devam ediyor

2013 yılını geride bıraktığımız bu günlerde, siyasi eylemlerden dolayı eylemciler aleyhine açılmış bulunan davalar hala Mahkemelerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm siyasi davaların takipçisi olan yargılanıyoruz.org, 2013 yılı sonu itibari ile Mahkemelerin gündeminde askıda bulunan ve de sonuçlanmış bulunan siyasi davalar ile ilgili kamuoyu ile paylaşmak üzere değerlendirme yapmıştır.

 

Toplam 16 dava açıldı. 30 eylemci hakkında yargılamalar devam ediyor

En eskisi 2009 senesine ait olan ve de 2013 yılının sonuna gelinene kadar geçen süre zarfında toplumsal muhalefet bileşenlerinin gerçekleştirdikleri protestolardan ötürü eylemciler hakkında bir çok polis soruşturması açılmış ve açılan polis soruşturmaları neticesinde eylemciler hakkında toplam 16 dava açılmıştır. Bu davaların 7 tanesi neticelenmiş olup geriye kalan 9 dava halen Mahkemelerin gündeminde bulunmaktadır.

 photo

1 dava da eylemcilerden

28 Ekim 2009 tarihinde Sendikal Platform tarafından Meclis önünde Göç Yasası olarak bilinen yasaya karşı gerçekleştirilen eylemde ilk önce 19 eylemcinin yer aldığı ve daha sonrasında savcılık tarafından 11 sanık hakkında ithamların geri çekildiği davada, 4 eylemci hakkında Mahkeme tarafından beraat kararı çıkarken diğer 4 eylemci hakkında ise “polisi görevden men” ve “polisi darp” davalarından mahkumiyet kararı verilmişti. Bu mahkumiyet kararına karşı 4 eylemci tarafından Yüksek Mahkeme’ye dosyalanan istinaf, Mahkeme’nin gündeminde karar için beklemektedir.

 

Yargılananların çoğu sendika ve demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyeleri

foto1Kıbrıs’ın kuzeyinde uygulanmaya çalışılan başta özelleştirme olmak üzere neoliberal ekonomi politikalarına, sunnileştirme politikaları ve kuran kursları dayatmaları ile yaratılmaya çalışılan dinsel gericiliğe ve “”reform” adı altında TC Devleti tarafından uygulanmaya sokulmak istenen paketlere karşı çok sayıda, ciddi ve kitlesel eylemler gerçekleşmişti. Bu eylemlerin yanı sıra, benzin zamlarına karşı eylemcilerin arabalarını meclis önünde durdurarak gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı yaya geçişinin engellendiği gerekçesiyle açılmış “trafik davaları” ve eylemlerde açılan pankartlar ile ilgili “izinsiz pankart asma” davaları da bulunmaktadır.

Bu eylemler bir çok sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerin katılımıyla düzenlendi ve gerçekleşen eylemlerden dolayı açılan davalar; Daü-SEN, BES, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Baraka Kültür Merkezi, Barikat, Devrimci Komünist Birlik ve YKP üyeleri ile bazı aktivistler aleyhine açılmıştı.

 image

Davalara konu edilen ithamlar benzer nitelikte

Polis soruşturması neticesinde eylemciler aleyhine getirilen ithamların çoğunu “polisi  görevinden men” ve “polisi darp” oluşturmakta. Bu ithamların yanısıra “sulh ve sükunu bozması muhtemel davranışta bulunma”, “kasti hasar”, “izinsiz pankart asma” ve “yaya geçişini engelleme” davaları da bulunmaktadır.

 

 

Davaların 6’sı eylemcilerin leyhine sonuçlandı

aziz2Bugüne kadar açılmış 16 davadan 6’sı eylemciler leyhine neticelendi. Göç Yasası ile ilgili davada aleyhlerine “mahkumiyet” kararı çıkan 4 eylemcinin Yüksek Mahkeme’ye yaptığı ve karar için beklemekte olan itirazın dışındaki 6 davanın 2 tanesinde beraat kararı verilirken, geriye kalan 4 dava ise Savcılık tarafından ileri götürülemeyerek geri çekilmiştir.

 

8 ve 9 Ocak 2014 tarihinde Lefkoşa Mahkemesi’nin gündeminde dört dava var

Yargılanmalarına devam edilen davalardan KTHY eylemi davası, BES, Daü-SEN ve KTÖS üyelerinin yer aldığı davalarla ilgili duruşmalar devam etmektedir. BES üyeleri hakkındaki davalar 8 Ocak Çarşamba günü, diğer davaların duruşmalarına ise 9 Ocak Perşembe günü Lefkoşa Mahkemesi’nde saat 14.00’da devam edilecek.

 

photo

 

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments