Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler 19 Temmuz Davası: BU KAFA NEYİN KAFASI ?!

19 Temmuz Davası: BU KAFA NEYİN KAFASI ?!

Published on 15/01/2014 in Haberler

image

-          Eylemciler KTHY’nin  batmasını protesto ediyordu.

-          Görüntülerde bir kanıt yoktu, araştırma ihtiyacı hissetmedim.

-          Dava tebliğlerini yanlış hazırladım

-          Bağımsız kaynakları kullanmadım

-          Suç delillerini emare almadım

-          Adli tıp uzmanı var ama bilgisine başvurmadım

-          Darp edilen listesine koyduğum polisin o gün görevli olmadığını sonradan öğrendim

 

KTHY önü Tayyip Erdoğan protestosu davası 15 Ocak 2014 tarihinde tahkikat memuru Erkan Yavuz’un ifadesi ile devam etti. Tahkikat memuru aldığı şahadetler dışında herhangi bir tahkikat yapmadığını, şahadetleri de dava tebliğlerinde sonra aldığını ifade etti.

19 Temmuz 2011 tarihinde Tayyip Erdoğan’ın adamıza gelişini ve dayatma politikaları protesto etmek amacı ile toplanan eylemcilere polisin saldırması ve 6 eylemciyi gözaltına alması ile başlayan davada duruşmalar tahkikat memurunun dinlenmesi ile devam etti.

Eylemciler KTHY’nin  batmasını protesto ediyordu

Tahkikat memuru Erkan Yavuz ifadesinde eylemin amacının KTHY’nin batması olduğunu iddia etti. Avukat Öncel Polili’nin bunun doğru olmadığı yönündeki iddiası karşısında ise kendisinin bu yönde bir bilgiye sahip olduğunu söyledi.

Ardından Yavuz eylemciler hakkındaki sabıka kayıtlarını mahkemeye sunmak istedi. Avukat Öncel Polili’nin suçu kanıtlanmamış bir kişinin sabıka kaydının mahkemede önyargı oluşturabileceği ve usule uygun olmadığı yönündeki itirazı üzerine ise yargıç Hale Ahmetraşit itirazı haklı bularak sabıka kayıtlarını emare olarak kabul etmedi.

Yavuz ifadesinde eylemcilerin pankart asmak için belediyeden izin almadığını, polisin müdahalesi esnasında ise davada adı geçen polis memurlarının darp edildiği iddiasını tekrarladı. Bu doğrulduda ise kendisinin belediyede görevli bir memurdan, o gün acil servisde görevli doktordan bilgi aldığını ve darp edildiği iddia edilen  polislerin şikayetlerini aldığını söyledi.

Darp edildiğini iddia etmeyen polis tanık listesinde

Avukat Öncel Polili’nin bir sorusu üzerine ise Erkan Yavuz, yürüttüğü tahkikat içerisinde Durmuş Kalkanlı isimli polis memurunun da o gün acil servise gittiğini öğrendiğini ve bu sebeple kendisi ile görüşmeden onu da darp edilenler arasına yazdığını, fakat sonradan kendisinin o gün görevli olmadığını ve başka bir sebeple hastaneye gittiğini öğrendiğini söyledi. Ardından ise  Avukat Polili’nin soruları üzerine Yavuz, kendisinin dava tebliğleri yapıldıktan sonra polislerden şahadet aldığını ve bundan ötürüde önce el ve ayakla darp suçlaması getirdiğini, ardından ise böyle olmadığını öğrenerek pet şişe ve tahta parçası atma olarak suçlamayı tadil ettirdiğini itiraf etti.

Görüntülerde bir kanıt yoktu, araştırma ihtiyacı hissetmedim

Avukat Polili’nin dava ile ilgili herhangi bir görüntünün emare edilmediğini hatırlatması üzerine Yavuz, kendisinin televizyonda dava ile ilgili görüntüleri izlediğini, fakat sanıklar arasından herhangi birine yönelik kanıt görmediğinden görüntüleri almadığını söyledi. Avukat Polili’nin kanallara gidip araştırma yapıp yapmadığı yönündeki sorusuna ise Yavuz kendisinin böyle bir ihtiyaç hissetmediğini söyledi.

Bağımsız kaynakları kullanmadım

Avukat Polili’nin olaylar yaşanırken, KTHY önünde gazetecilerin de olduğunu ve bağımsız görüş olarak dinlenebilecekleri, olay yerinden tanık olarak sadece polislerin dinlenmiş olduğunu söylemesi üzerine Yavuz, olay yerinde gazeteciler olduğunu tahmin ettiğini, fakat kendisinin hiçbir gazeteci ile görüşmediğini söyledi.

Suç delillerini emare almadım

Avukat Polili’nin suç aleti olduğu iddia edilen su şişeleri ve tahta parçalarının emare olarak alınıp alınmadığı sorusuna ise Yavuz, kendisinin olay yerine gittiğinde çok fazla şişe ve tahta parçası gördüğünü bu sebeple emare olarak almadığını söyledi. Polili’nin şişeleri alıp parmak izi araştırması yaptırılabileceğini ve en azından şu an sanık eylemcilerin suç aleti olduğu iddia edilen şişe ve tahta parçalarını ellerine alıp almadığının bilinebileceğini hatırlatması üzerine ise Yavuz böyle bir şey yapmadığını söylemekle yetindi.

Adli tıp uzmanı var ama bilgisine başvurmadım

Avukat Polili’nin adamızda adli tıp uzmanının olup, olmadığı yönündeki sorusu üzerine ise Yavuz, adli tıp uzmanı olduğunu ama kendisinin darp konusu ile ilgili kendisine başvurmadığını söyledi. Polili ise ortada bir darp iddiası olduğunu, bu darp iddiasına karar verebilecek kişinin var olduğunu, fakat bunun kullanılmadığını söyledi.

Yeterli tahkikat yapılmadı

Tahkikat memuru Erkan Yavuz’un ifadesi ışığında Polili, yeterli tahkikatın yapılmadığı, ifade veren polislerin yanlış ifade verdiği, darp ve görevinden men durumunun olmadığı iddiasında bulundu. Yavuz ise kendisinin polislerden aldığı şahadetlerin bu yönde olduğu iddiasını tekrarlamakla yetindi.

 Savcılık vakit istedi

Polili’nin iddiaları üzerine herhangi bir soru sormayan savcı, başka tanık getirip, getirmemeye karar vermek üzere süre istedi. Hatırlanacağı üzere son duruşmada savcı başka tanığı olmayacağını beyan etmişti. Duruşma savcılığın karar vermesi için 22 Ocaktarihine ertelendi.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 

One Response

  1. M. Davulcu

    Ben de o eylemdeydim. Saldıran polislerdi. Hiçbir eylemci polise saldırmadı.