Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler EYLEMCİNİN SORGUSU SAVCIYI GERDİ

EYLEMCİNİN SORGUSU SAVCIYI GERDİ

Published on 29/01/2014 in Haberler

19 Temmuz Davası’nda tanıklar dinlenmeye devam ediyor…

Sanık eylemci Keleşzade:  “İnsan kendisini dövenin yanına kolay gidemiyor!”

image

19 Temmuz Davası, eylemcilerin savunmaları ile devam ediyor.  29 Ocak 2014 tarihli duruşmada sanık eylemcilerin dinlenmesine devam edildi.  Saat 13:30’da başlanacağı duyurulan duruşma yine gecikerek 14:10’da başladı. Duruşmada sanık eylemci Bülent Kurt’un sorgusunun tamamlanmasının ardından, sanık eylemci Mustafa Keleşzade’yi sorgulayan savcının agresif tutumu dikkat çekti ve ilginç diyaloglara sebep oldu.

19 Temmuz 2011’de KTHY önünde, Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıslı Türklere yönelik hakaretlerini ve adamıza dayatılan ekonomi politikalarını protesto eden göstericilere polisin saldırması ve 6 göstericiyi gözaltına alması ile başlayan dava süreci devam ediyor.  Davada, geçen hafta savcılık başka tanığı olmadığını bildirmiş, ardından ise Avukat Öncel Polili savunmanın ilk tanığı olarak şahadet vermek üzere  sanık eylemci Bülent Kurt’u tanık kürsüsüne çağırmıştı. Bugün görülen davada sanık eylemci Bülent Kurt’un ifadesinin sona ermesinin ardından iki numaraları sanık Mustafa Keleşzade dinlendi.

Dayatma politikalara ve “besleme” hakaretine karşı oradaydık

Keleşzade ifadesinde ilk olarak eylemin amacından bahsederek “19 Temmuz 2011’de Ankara tarafından dayatılan ekonomi ve kültürel asimilasyon politiklarını, ayrıca Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıslı Türklere  yönelik “besleme” hakaretini protesto etmek için KTHY önünde toplanmıştık” dedi.

“Yere düşürüldüm, tekmelendim ve gözaltı aracına fırlatıldım”

Keleşzade ifadesinin devamında, oraya örgütü Baraka Kültür Merkezi ile birlikte gittiğini, farklı örgütlerden ve örgütsüz de olmak üzere kalabalık bir insan kitlesinin orada bulunduğunu, insanların sloganlar atıp şarkılar söylediği sırada polisin hiçbir uyarıda bulunmaksızın kitleye saldırdığını mahkemede aktardı. Yoğun polis saldırısı sonucu kendisinin KTHY önünden hastane istikametine doğru gitmek zorunda kaldığını belirten Keleşzade, üzerine gelen polisin kendisini yere düşürdüğünü, tekmelendiğini, daha sonra ise gözaltı aracına alınarak tutuklandığını ifade etti. Tutuklandığı sırada, vücudunun pek çok yerinden darp edimiş olduğunu, polisten doktor muayenesi talep ettiğini ancak bu talebine hiçbir karşılık verilmediğini de ekledi.

 “İnsan kendisini dövenin yanına kolay gidemiyor!”

Savcılık sanık eylemci Keleşzade’nin, polise şikayette bulunmak için Ağustos’a kadar beklediğini hatırlatarak, Keleşzade’nin polis tarafından darp edilmediğinden böyle yaptığını iddia etti. Keleşzade ise bunun üzerine bir benzetme yaparak, “İnsan kendisini dövenin yanına kolay gidemiyor” dedi. Keleşzade, darp edilmenin ardından travma yaşadığını, konuyla ilgili bir müddet hiçbir şey konuşmak istemediğini, kendisini döven, tekmeleyen, yerlerde sürükleyen, doktor talebine hiçbir karşılık vermeyen bir polis teşkilatına hiçbir şey olmamış gibi ertesi gün gidip şikayette bulunulamayacağını aktardı.

Keleşzade ayrıca, kendisinin örgütlü bir insan olduğunu ve ifade vermeye de örgütlü bir şekilde Baraka Kültür Merkezi ve o gün orada bulunan diğer örgütlerden darp edilenlerle birlikte gittiğini da ekledi.

Polisler aleyhine hala dava açılmadı!

Keleşzade ifadesinde, yargının ilerleyebilmesi ve en doğru ifadeleri vermek amacıyla diğer örgütlerden darp edilenlerle toplu şikaytte bulunduklarını, buna rağmen halen aradan geçen 3 seneye rağmen darpçı polisler aleyhine herhangi bir dava getirilmediğini de hatırlattı.

“Or… Çocukları” pankartı şikayet edildi”

Hatırlanancağı üzere daha önce tanık olarak dinlenen Polis Genel Müdürü Pervin Gürler, polis teşkilatına Baraka Kültür Merkezi önünde asılan “Or Çocukları” pankartına yönelik her hangi bir şikayetin gelmediğini iddia etmişti.  Tanık kürsüsünde dinlenen Keleşzade ise Baraka Kültür Merkezi adına bizzat kendisinin polise konu ile ilgili şikayette buludnuğunu aktardı

Savcı sinirlendi, yargıç uyardı

Duruşma esnasında savcının bir iddiası üzerine tanık Keleşzade savcıya, “Bu iddianızı nereye dayandırıyorsunuz” sorusunu yönlendirdi. Bu soru üzerine ise savcı sinirlenerek tanık kürsüsündeki Keleşzade’ye sesini yükselterek “sen bana soru soramazsın” tepkisini gösterdi. Konuşmaya müdahale eden Yargıç Hale Ahmetraşit ise savcıya böyle bir tepki veremeyeceğini, tanığın mahkemede nasıl davranacağını bilmemesinin olası olduğu, bu durumda müdahalenin mahkeme tarafından yapılacabileceği uyarısında bulundu. Ardından ise yargıç Keleşzade’ye kendisinin soru soramayacağı yönünde uyarıda bulundu

 

Erteleme

Dava, savunmanın bir sonraki tanığı olan sanık eylemci Şevki Yoldaş’ın ifadeye hazır olmasına rağmen, mahkemede görülecek başka davaların beklemesi nedeniyle 3 Şubat 2014 Pazartesi saat 14:00’e ertelendi.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 

One Response

  1. fırat

    ertele babam ertele birde yagıya güvenden söz ederler