Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler KTÖS Kara Çarşaf Davası’nın Duruşması Devam Ediyor

KTÖS Kara Çarşaf Davası’nın Duruşması Devam Ediyor

Published on 05/03/2014 in Haberler

slider

Lefkoşa Kaza Mahkemesi tarafından görülen ve geçtiğimiz Pazartesi günü duruşmasına devam edilen Kara Çarşaf Davası Savcılığın bir sonraki tanığının dinlenebilmesi amacıyla 6 Mart Perşembe günü saat 14.00’a ertelendi..

Hatırlanacağı üzere 14.12.2012 tarihinde KTÖS tarafından AKP’nin adanın kuzeyine yönelik uyguladığı sünnileştirme, müslümanlaştırma, külliye ve kuran kursu açılması gerici politikalara karşı TC Elçiliği önünde sembolik olarak kara çarşaf ve kara tespih taşınarak bir eylem gerçekleşmiş, bu eylem neticesinde de içlerinde yönetim kurulu üyeleri de bulunan sekiz kişi hakkında “sulh ve sükunu bozması muhtemel davranışta bulunma” iddiasıyla dava açılmıştı. 

Son Celsede Neler Yaşanmıştı?

Geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen duruşmanın başlamasından önce KTÖS Başkanı Güven Varoğlu tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme, demokratikleşme ve sivilleşme mücadelesinde tüm baskılara, davalara rağmen yılmadan devam eden kavganın bundan sonra da devam edeceği belirtildi.

Açıklamanın ardından gerçekleşen duruşmada İddia makamı tanığı olarak Polis memuru Mehmet Sevinç şahadet vermiş, şahadetinde sanık Besim Baysal’ı, Metehan sınır kapısında güney Kıbrıs’a geçmek üzere iken aleyhinde açılan davanın kendisine tebliğ edilmesi amacı ile karakola götürdüğünü belirtmişti.

Polis memurunun şahadetinin tamamlanmasının ardından ise sözü alan müdafaa avukatı Polili ise, polis’in bu tutumu ile sanık Besim Baysal’ın dolaşım özgürlüğünün  zorla engelendiğinin altını çizerek, polisin herhangi bir mahkeme emri olmaksızın ve de yetkilerini aşarak böylesi bir uygulama yaptığını ve bu durumun da bir suç teşkil ettiğini vurgulamıştı.

SliderC

Dava 6 Mart Perşembe günü

İddia Makamının 5. tanığının da dinlenmesinin ardından, bir sonraki tanığın dinlenebilmesi açısından Mahkeme davayı 6 Mart Perşembe gününe saat 14.00’a tehir etti.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments