Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler Güne Siyasi Davalar Damgasını Vurdu

Güne Siyasi Davalar Damgasını Vurdu

Published on 06/03/2014 in Haberler

photo 1

Doğa Akdeniz Koleji (DAK) Davaları ile Tahir Gökçebel Davası Mağusa Mahkemesi’nde görüşülürken, KTÖS Kara Çarşaf Davası da Lefkoşa Mahkemesi’nin gündemindeydi.

 

DAK Kasti Hasar Davası Geri Çekildi..!

 

KTHY Davası ise yarın Lefkoşa Mahkemesi’nin Gündeminde.

 foto2

 

DAK Davaları

Bu hafta Mahkemelerin gündemine siyasi davalar damgasını vurdu. Bugün görüşülen 6 dava ve yarın görüşülecek olan KTHY önü davası ile 7 davadan toplam 22 kişi yargılanmış olacak.

 

DAÜ’ye bağlı DAK ve DAİ’nin Doğa Koleji’ne peşkeş çekilmesi ile ilgili gerçekleşen eylemlerden kaynaklanan “DAK Davaları” Mağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşüldü ve bu davalardan içlerinde DAÜ-Sen başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de bulunan 6 sanıklı kasti hasar davası, şikayetçi durumunda bulunan DAÜ’nün bu şikayetten vazgeçmesi üzerine savcı tarafından geri çekildi.

 

tahir

Tahir Gökçebel Davası

Geri çekilen dava dışındaki DAK davaları ve gerçekleştirilen eylemlere dayanışma anlamında katılan KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel aleyhindeki davalar, duruşmaları devam edilmek üzere 21 Mart 2014 tarihine ertelendi.

 

foto1

KTÖS Kara Çarşaf Davası

AKP tarafından dayatılmaya çalışılan külliye açma, kuran kursları, müslümanlaştırma ve türkleştirme gibi gerici politikalara karşı TC elçiliği önünde KTÖS tarafından gerçekleştirilen eylemden ötürü açılan davanın dünkü duruşmasından sonra dava bugüne ertelenmişti.

Lefkoşa Mahkemesi’nde görüşülen davanın bugünkü duruşmasında İddia makamı tarafından son tanık dinletildi. Tanık kürsüsüne çıkan, Metehan sınır kapısının kapı güvenliği şefi olarak görev yapmakta olan polis memurunun verdiği şahadetinde sanıklardan Besim Baysal’ın geçiş noktasından geçerken kimlik kartına el konulması ile ilgili müdürlükten kendilerine not iletildiği beyan edildi. Kendilerinin Besim Baysal’ı,aldıkları bu nottan ötürü dava celpnamesini tebliğ etmek amacıyla karakola götürdüklerini belirtti.

Polisin şahadeti üzerine ise müdafaa avukatı Öncel Polili,dünkü celsede de beyan ettiği mahkeme emri olmaksızın kişilerin seyahat özgürlüklerinin engellenemeyeceği noktasının tekrardan altını çizdi.

İddia makamının tanıklarının bitmesinin ardından sözü alan Avukat Polili, bu davada gerek Savcılığın gerekse de tanıklarının verdikleri şahadetler açısından ortada müdafaa edilmesi gereken bir dava bulunmadığı iddiasıyla “No Case” müracaatında bulunmak istediğinin Mahkemeye beyan edip izin talep etti.

Mahkemenin de bu talebi uygun görmesinden sonra, bu müracaata ilişkin hitabını hazırlayabilmek maksadıyla süre talep edildi. Dava bu amaçla 17 Nisan 2014 tarihine ertelendi.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments