Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler LTB GENEL MÜDÜRÜ ÇAKMAK: “35 YILDIR BELEDİYEDEYİM, SİYASİ PANKARTLAR İÇİN İZİN GEREKMEZ”

LTB GENEL MÜDÜRÜ ÇAKMAK: “35 YILDIR BELEDİYEDEYİM, SİYASİ PANKARTLAR İÇİN İZİN GEREKMEZ”

Published on 25/04/2014 in Haberler

image_0

ÇAKMAK: “35 YILDIR BELEDİYEDEYİM, SİYASİ PANKARTLAR İÇİN İZİN GEREKMEZ”

19 Temmuz 2011’de KTHY önünde Tayyip Erdoğan’ın adamıza gelişini ve Kıbrıslı Türklere yönelik hakaretlerini protesto ederken gözaltına alınan 6 eylemci aleyhine açılan dava, 25 Nisan 2014 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi.

LTB Genel Müdürü Mehmet Çakmak mahkemede sanık eylemcilerin tanığı olarak dinlendi ve siyasi pankartların yasal olarak belediye ile ilgisini açıkladı .

Savcılık: Siyasi pankartlar için belediyeden ve kaymakamlıktan izin gerekir

Hatırlanacağı üzere önceki celselerde savcılık polisin eylemcilere müdahalesini siyasi pankart asmanın belediye ve kaymakamlığın iznine tabii olduğu ve böyle bir izin talebinin olmadığı yönündeki iddiası ile açıklamıştı. Belediye reklam bölümünde çalışan Şebnem Dereli, savcılığın tanığı olarak mahkemede siyasi pankartların da belediyenin iznine tabii olduğunu ve belediyeden izinsiz siyasi pankartların da asılamayacağını söylemişti.

Bu iddia daha sonra Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu tarafından Yargılanıyoruz.org’a verilen röportajda,  “Bir harç ödenme durumu söz konusu olmadığı için herhangi bir izin alınması gerekmez. Maddi çıkar sağlamak için açılmışsa pankartlar, ticari şirketler harç öder Belediye’ye. Bizim tüzükte olan budur. Buradaki meselede maddi bir kazanç söz konusu değildir” denilerek kesin bir dille yalanlanmıştı.

Yine savcılığın tanığı olarak mahkemede uzman görüşüne başvurulan Lekfoşa eski kaymakamı ve o dönem görevli olan Kemal Deniz Dana eylem yapmak için kaymakamlıktan da her hangi bir iznin gerekmediğini belirtmişti.

“Sadece ticari içerikli pankartlar için ödeme yapılır, siyasi pankartlar izine tabi değildir”

Bugün ifade veren LTB Genel Müdürü Çakmak siyasi pankartlarla ilgili belediyenin görüşünü mahkemeye açıkladı. Çakmak ifadesinde 35 yıldır belediyede farklı şubelerde görev yaptığını, şu an ise belediyenin genel müdürü konumunda olduğunu ve belediye başkanından sonra yetkili kişi olduğunu açıklayarak, hiç bir zaman siyasi içerikli pankartlarla ilgili kendilerine bir izin başvurusu gelmediğini, bunun nedeninin de sadece ticari içerikli pankartlar için ödeme yapılması gerektiğinden izne tabi olması durumunun olduğunu söyleyerek açıkladı.

Çakmak ayrıca bir soru üzerine daha önce tanık olarak dinlenen LTB reklam bölümünden Şebnem Dereli’nin tecrübesizlik ve deneyimsizlik sonucu belediye tüzüğüne farklı bir anlam yüklediğini, kendisinin LTB genel müdürü olarak siyasi pankartlar için her hangi bir izin gerekmediğini söyleyebileceğini net bir şekilde ifade etti.

Şimdi ne olacak?

Savcılığın polisin eylemcilere müdahalesini açıklamak için sunduğu kaymakamlık ve belediyeden izin gerektiği yönündeki iki açıklamanın da uzman görüşleri ile çökmesinin ardından davanın nasıl bir yola gireceği merak konusu.

Dava Mehmet Çakmak’ın ifadesinin ardından sanık eylemcilerin yeni tanığının dinlenmesi için 5 Mayıs 2014 tarihine ertelendi.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments