Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler Kara Çarşaf Davası’nda Ara Karar Yarın Açıklanıyor

Kara Çarşaf Davası’nda Ara Karar Yarın Açıklanıyor

Published on 27/05/2014 in Haberler

foto

Kara Çarşaf Davası’nda Ara Karar Yarın Açıklanıyor

Hatırlanacağı üzere 14/12/2012 tarihinde KTÖS tarafından , AKP’nin adanın kuzeyine yönelik sunnileştirme, müslümanlaştırma, külliye ve kuran kursu açılması gibi politikalarına karşı TC Elçiliği önünde bir protesto gerçekleştirilmişti. Gerçeşkeleşn eylemde sembolik olarak giyilen kara çarşaf ve ellerde taşınan kara tespih sonucu polis tarafından içlerinde yürütme kurulu üyeleri de bulunan 8 KTÖS üyesine dava açılmıştı.

 

Son Celselerde Neler Yaşanmıştı?

2 celse önce Savcılığın tanıklarının tamamlanmasının ardından söz alan Savunma avukatı Öncel Polili tarafından Mahkeme’ye “No Case” yani savcılığın sunduğu şahadetlerde sanık eylemcilerin savunulmasını gerektirecek bir davanın bulunmadığı iddiası konularak davanın bu aşamada sanıklar leyhine beraatla sonuçlanması yönünde müracaatta bulunuldu. Bunun üzerine Savcı, Avukat Polili’nin yapmış olduğu müracaata cevabını hazırlamak için Mahkeme’den süre talep etmiş ve Mahkeme de davayı ertelemişti.

Son celsede ise Savcı tarafından Mahkeme’ye hitapta bulunularak savunmanın “no case” müracaatına ilişkin iddialara yanıtlar verildi. Davanın konusunu teşkil eden “sulh ve sükunu bozması muhtemel davranışta bulunma” ithamı ile ilgili olarak Savcı, sanık eylemcilerin giydikleri kara çarşaf ve taşıdıkları kara tespihlerin Elçilik’te çalışan insanları rahatsız edebilecek nitelikte olduğu ve bundan ötürü de sulh ve sükunun bozulabilme imkanının oluştuğu yönünde iddiada bulundu.

Savunmanın müracaatı ve Savcının cevabından sonra Mahkeme Ara Kararı okumak üzere davayı 28 Mayıs 2014 tarihine erteledi. Yarın okunacak Ara kararda, savcılığın sunduğu şahadet yeterli görülürse sanık eylemciler savunmaya çağırılacak. Diğer yandan ise Savunmanın “No case” müracaatı haklı görüldüğü takdirde ise sanık eylemciler beraat edecek.

 

slider

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments