Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler POLİS PROVOKASYONU DAVASI DURUŞMA İLE DEVAM EDECEK

POLİS PROVOKASYONU DAVASI DURUŞMA İLE DEVAM EDECEK

Published on 23/01/2015 in Haberler

provokasyon davası foto

Hatırlanacağı üzere, TC Hükümeti tarafından dayatılan ekonomik pakete karşı toplumsal varoluş mitinglerinin devamı olarak 7 Nisan 2011 tarihinde Meclis önünde kitlesel bir protesto gerçekleşmişti. Sendikaların çağrısıyla yapılan bu eylemde, dikkati çeken bir unsur da sivil giyimli olan ancak eylemci olmadıkları tahmin edilebilen bazı kişilerin eylemcilerin arasına karışması ve yaptıkları provokasyon neticesinde arbede yaşanmasına sebep olmalarıydı. Üzerlerinde polis üniforması veya yeleği bulunmayan, isimlik taşımayan fakat daha sonra polis oldukları öğrenilen bu kişiler, eylemin içerisinde yer almış ve eylemcilerin güvenliğini ve eylem yapma hak ve özgürlüklerini tehlikeye atmışlardı.
Aradan üç yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, batırılan KTHY çalışanı Tarkan Atakan aleyhine, söz konusu eylemde işlendiği iddia edilen  “Polis’i Darp, Görevinden Men, Sulh ve Sükunu Bozma, Sulh ve Sükunu Bozması Muhtemel Davranışta Bulunma, İtale-i Lisan (Sövme)” suçlamalarıyla dava açılmıştı. Tarkan Atakan’ın suçlamaları kabul etmemesi üzerine ise duruşmaya başlanması için 23, 26 ve 27 Ocak 2015 tarihlerine gün verilmişti.
Sanıktan alınan bilgiye göre, 23 Ocak tarihinde, savcılığın, resmi olmayan bir şekilde polisi darp ve görevinden men suçlamasını geri çekmeyi ancak diğer davaları ileri götürmeyi teklif etmesi üzerine dava yeni bir aşamaya girdi. Sanığın bu teklifi kabul etmemesi ve avukatının da duruşmada hazır bulunamaması üzerine “müdafaa kutsal bir haktır” diyen mahkeme duruşmanın 26 ve 27 Ocak tarihlerinde saat 11.30’da yapılmasına karar verdi.
Batırılan KTHY çalışanları da mahkemye gelerek eski çalışma arkadaşlarına desteklerini belirttiler.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
1 Comment  comments 

One Response

  1. SEYFİ

    ASLINDA ŞİRKET DİREKTÖRLERİ ve EYLEMLERİ PROVEKE EDEN POLİSİN YARGILANMASI GEREKİRKEN HİÇBİR SUÇU OLMAYAN KTHY EMEKÇİSİ TARKAN ATAKANIN 5 YIL SONRA YARGILANMASI NASIL BİR ÇELİŞKİDİR