Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler Polis Provakasyonu Davası’nda Kitlesel Destek ve Tehir

Polis Provakasyonu Davası’nda Kitlesel Destek ve Tehir

Published on 26/01/2015 in Haberler

image_0

Polis provakasyonu davasında gerçekleşen duruşmada Tarkan Atakan’a kitlesel destek geldi. Duruşma sonucunda ise dava tehir edildi.

Batırılan KTHY’nin eski çalışanı Tarkan Atakan, 7 Nisan 2011’de sendikaların çağrısıyla gerçekleşen 3. Toplumsal Varoluş Mitingine katılmış eylem sırasında sivil giyimli kişiler kitle içerisinde provakasyon yaratmış ve eylemde gerginliğe neden olmuşlardı. Bundan 3 yıl sonra ise şaşkınlık yaratıcı bir şekilde eylemci Tarkan Atakan aleyhine “polisi darp ve görevinden men” suçlamasını da içeren bir dava getirildi.

Geçtiğimiz celsede savcılık Atakan’dan duruşma öncesi bir görüşme istemiş, bu görüşmede Atakan aleyhine getirilen davanın tadil edilerek sivil bir kişiyi darp etmek olarak değiştirilmesini ve Atakan’ın da suçlamaları kabul etmesini önermişti. Atakan ise bu teklifi reddetmiş ancak avukatı duruşmada hazır bulunmadığı için duruşma bugüne ertelenmişti.

 IMG_2291

Kendimi savunmaya hazırım

Bugün görüşülen duruşmada, avukatsız mahkeme önüne çıkan Atakan, kendisini savuncağını, fakat şu an avukatı olmadığı, kendisine avukatını hazır edebilmesi ve duruşmaya hazırlanabilmesi için yeterli sürenin tanınmasını talep etti. Atakan ayrıca mahkemeye olan saygısından ötürü erteleme verilmemesi halinde kendisini savunmaya hazır olduğunu da belirtti. Yargıç Gökan Asafoğlu da savunma hakkının kutsallığına vurgu yaparak, duruşmayı Atakan’ın hazırlanabilmesi için 9-13 Şubat 2015 tarihlerine erteledi.

Savcılığın ise geçtiğimiz hafta duruşma öncesi Atakan ile gerçekleştirdiği görüşmede önerdiği ithamın “polisi darp yerine sivil bir kişiyi darp” olarak tadil edilmesi önerisini, Atakan’ın suçlamaları kabul etmediği durumda da gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği merakla bekleniyor.

 

Tarkan’ı yalnız bırakmadılar…

Bu arada Atakan’ın davası görüldüğü sırada, Atakan’ın mesai arkadaşlarının da aralarında bulunduğu, demokratik kitle örgütlerinden ve sendikalardan oluşan bir kitle mahkeme önünde toplandı, Atakan’a destek belirtti.

IMG_2286

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments