Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler MAHKEME KARARLA TESCİLLEDİ: BARIŞ SEL POLİS DEĞİLDİR

MAHKEME KARARLA TESCİLLEDİ: BARIŞ SEL POLİS DEĞİLDİR

Published on 11/02/2015 in Haberler

10952420_10153084154704161_422620647_n

Polis provakasyonu davası 11 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen celse ile sonuçlandı. Dava sonucunda polis Başçavusuşu Barış Sel’in eylem günü polis olarak görev yaptığı iddiası geri çekilerek, sadece darp iddiası üzerine karar açıklandı.

Bilindiği üzere, 7 Nisan 2011 tarihinde meclis önünde gerçekleşen 3. Toplumsal Varoluş Mitingi’nde, eylemci kitle içerisine karışan sivil giyimli kişiler eylemde taşınan pankartları almaya çalışmış, eylemcilere saldırmış ve bu provakasyon sonucu da eylemde gerginlikler yaşanmıştı.

Eylemde yer alan eski KTHY çalışanı Tarkan Atakan aleyhine ise eylemin üzerinden üç sene geçmesine rağmen polis Başçavuşu Barış Sel’i darp ederek “polisi darp ve görevinden men” iddiası ile dava açılmıştı.

Gerçekleşen duruşmalar sonucu ise eylem günü sivil kıyafetle alanda yer alan Barış Sel’in polis olduğu iddiasına karşı savunma gerçekleştirilmişti. Savcılık ise bu iddiayı geri çekeceğini pazartesi günü gerçekleşen duruşmada beyan etmişti.

Bugün gerçekleşen duruşmada ise savcılık beyanını yerine getirerek Barış Sel’in polis olmadığını ithamnamede yaptığı tadilat ile tescil etti.

Tarkan Atakan aleyhinde getirilen dava ile ilgili ise yargıç Gökan Asafoğlu, Atakan’ın çalıştığı KTHY’den ayrılma süreci sonucunda bir bunalıma girmesinin normal olduğunu, böylesi bir süreç göz önüne alındığında kişinin normal bir süreçte gibi değerlendirilemeyeceğini, toplumsal bir mücadele esnasında polis ve eylemciler arasında gerginlik yaşanabileceğini, eylemin üç sene önce gerçekleştiğini ve mahkemeye geç intikal ettiğini,  bir ailesi olduğunu,  aradan geçen sürede Atakan tarafından benzeri bir suç işlenmediğini de göz önüne alarak kendisi hakkında aynı suçu 3 sene içerisinde tekrarlamamak üzere kefalet senedi imzalaması kararını verdi.

Bu karar ne anlama geliyor?

Mahkemenin kararı ile gerçekleşen eylem ve protestolarda eylemci kitle arasında sıkça karşılaştığımız sivil giyimli kişilerin polis olarak görev ifa ediyor sayılamayacağı bir kez daha tescillenmiş oldu.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments