Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler ‘KTHY Eylemleri’ndeki Darpçı Polisler İçin Polis Soruşturması..!

‘KTHY Eylemleri’ndeki Darpçı Polisler İçin Polis Soruşturması..!

Published on 01/04/2016 in Haberler

slider

19 Temmuz 2011’de Tayyip Erdoğan’ın adaya gelmesini protesto maksadıyla KTHY önünde gerçekleşen eylem görüntülerinde polis tarafından darp edildiği açıkça saptanan eylemciler, geçtiğimiz ay Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne çağrılarak konuyla ilgili ifade vermeleri istendi.

Darp edilen eylemcilerin büyük bir kısmı, 19 Temmuz günü yaşananlarla ilgili eylemi takip eden günlerde polis şiddetine maruz kalmaları dolayısıyla şikayette bulunmuşlar; ancak şikayetler üzerine soruşturma polis tarafından ileri taşınmamıştı.

Aralarında daha evvel şikayette bulunanlar yanında ilk kez bu mesele ile ilgili polis tarafından ifade vermesi için çağrılan eylemciler de oldu. Avukatları ile beraber eylemcilerin olay günü ile ilgili teker teker ifadelerine başvuruldu. Eylemciler ifadeleri sırasında olay görüntülerini inceleyerek polise olay anında olanları anlattı ve kendilerini darp eden ve görüntülerde gözlenen polislerin hangileri olduğu tespit edildi. Darp edilen eylemcilere ek olarak eylem günü yaşananlara şahit olan bazı eylemcilerin de polis tarafından görgü tanıklığına başvuruldu.

Polisin aldığı ifadeler sonucu soruşturma tamamlanınca dosya tekrardan Başsavcılığa gönderilerek 19 Temmuz eyleminde eylemcileri darp eden polislere dava açılması bekleniyor. Temmuz ayında dava açmak için yasal olarak öngörülen 5 yıllık zamanaşımının dolması riskine karşı dosyanın ivedilikle canlandırılarak davaların açılması gerekiyor.

Öte yandan olay üzerinden 5 yıla yakın bir süre geçmesine yakın apar topar böyle bir girişimde bulunulması ise şüphe uyandırsa da her durumda eylemcilerin temel insan haklarını ihlal edici nitelikte olan polis müdahalesinin yargılanacak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren yargilaniyoruz.org ekibi, bu konu ile ilgili olarak en kısa zamanda konunun özneleri olan ifadesine başvurulmuş eylemciler ve de savunma avukatları ile detaylı bir röportaj gerçekleştirecektir.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments