Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler KTHY Kasti Hasar Davası’nda Sekizinci Tanık Dinlendi

KTHY Kasti Hasar Davası’nda Sekizinci Tanık Dinlendi

Published on 29/04/2016 in Haberler

image_0

KTHY binasının camına 108 TL’lik hasar verdiği iddiası ile KTHY mağduru Tarkan Atakan aleyhine açılan “Kasti Hasar” davasının duruşmasına 28.04.2016 tarihinde devam edildi.

İddia makamı adına sekizinci tanığı olarak şu an Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli Polis Memuru Gökhan Yıldırım Mahkemede hazır bulunarak şahadet verdi. Tanık Gökhan Yıldırım, olayın gerçekleştiği tarihte Lefkoşa Polisi’nde Adli Şube’de görev yaptığını, sözü geçen “cam kırma” olayının yaşandığı gün sabah saat 8:00′de göreve başladığını, KTHY eylemlerinin kalabalık bir topluluk tarafından önce meclis önünde başladığını daha sonrasında eylemcilerin KTHY Genel Müdürlük binasının önüne geldiklerini söyledi. Eylemcilere “işten durduruldukları” şeklinde bir mesajın geldiğini eylemcilerin konuşmalarından anladığını ifade ettikten sonra kalabalık bir grubun binanın girişinde toplandığını gördüğünü söyledi. Kendisinin olayın gerçekleştiği tarihte amiri olan Polis Müfettişi Mahmut Barış Sel’in yanında durduğunu, sanık Tarkan Atakan’ı daha önceden tanımadığını söyledikten sonra, sanık Tarkan Atakan’ın olay günü yeşil tişört ile şort giydiğini ve başında beyaz şapka olduğunu söyledi. Sanığın binanın doğu yönündeki bir adet camı sağ ayağı ile kırdığını, o esnada amiri Polis Müfettişi Mahmut Barış Sel’in de olayı gördüğünü ve amirinin “gördün mü?” şeklindeki sorusuna “gördüm” diye cevap verdiğini söyledi. Tanık Gökhan Yıldırım devamla, amiri Mahmut Barış Sel’den aldığı emirle kimlik tesbiti yapmak amacıyla sanık Tarkan Atakan’ı takip ettiğini  ancak sanığın olay yerinden koşup uzaklaştığını mahkemeye aktardı.

Şahadetini tamamladıktan sonra sözü alan savunma avukatı Öncel Polilli, Adli Şube Polis Memuru Gökhan Yıldırım’ı istintaka tabi tuttu. Savunma avukatı tarafından tanığa sorulan “olay anında sanıkla aranızda ne kadar bir mesafe vardı?” sorusuna karşılık tanık Gökhan Yıldırım “on metre ,en fazla on beş metre ” şeklinde cevap verdi. Savunma avukatı, ”sanığın camı kırdığını gördüğünüzü söylüyorsunuz, neden olay anında veya gün içerisinde sanığı tutuklamadınız? şeklindeki sorusuna ise tanık “amacım sanığı tutuklamak değildi, böylesi kalabalık eylemlerde tutuklama yapmak olayların büyümesine sebebiyet verebilirdi, bu yüzden amacım kimliğini tesbit etmekti; ancak koşarak uzaklaştığı için kimlik tesbiti yapamadan kalabalığın yanına geri döndüm” dedi. Savunma avukatının bir diğer sorusu ise “daha önce kalabalık eylemlerde eylemcileri tutuklamadınız mı?” şeklindeki sorusuna karşılık ise tanık, “evet tutukladık ”şeklinde cevap verdi.

İddia makamının tanığının şahadetinin ardından ise, hazırda başka bir tanık bulunmadığından dolayı Savcılık davanın duruşmasının bir başka güne ertelenmesini talep etti. Talep üzerine ise Mahkeme davayı, 12 Mayıs 2016 tarihine saat 14:30′a erteledi. İlgili günde savcılık tarafından iki polis memurun’u tanık olarak dinletilecek.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments