Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler KTHY DAVASINDA ESKİ SLOGANLAR HATIRLANDI: “İRSEN PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM!”

KTHY DAVASINDA ESKİ SLOGANLAR HATIRLANDI: “İRSEN PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM!”

Published on 27/05/2016 in Haberler

tarkan foto kthy

KTHY binasının camına 108 TL’lik hasar verdiği iddiası ile KTHY mağduru Tarkan Atakan aleyhine açılan “Kasti Hasar” davasının duruşmasına 26.05.2016 tarihinde devam edildi.

İddia makamının dokuzuncu tanığı olarak polis memuru Hasan Aslan mahkemede hazır bulunarak şahadet verdi. Tanık Hasan Aslan on yıllık polis memuru olduğunu ve 300 civarında dava dosyaladığını mahkemeye aktardıktan sonra, olayın gerçekleştiği tarihte Lefkoşa’da görevli olmadığını tahkikat yapan polis memurunun tayini çıkınca görevin kendisine verildiğini anlattı. İlgili dava dosyasını daha önce savcılığa gönderdiklerini ancak dosyanın eksik oluşundan dolayı savcılık tarafından geri gönderildiğini, bunun üzerine eksiklikler giderilip tekrardan savcılığa gönderildiğini de şahadetinde belirtti.

Olay anında orada olduklarını söyleyen polis memurları Mahmut Barış Sel ve Gökhan Yıldırım’ın ifadeleri üzerine dava açılmasına karar verildiğini söyledikten sonra savunma avukatı Öncel Polili tanık Hasan Aslan’a görüntüler eşliğinde sorular sordu. Tanıklar neye tanıklık ediyor? Avukatın “Görüntülerde de gördüğünüz üzere, camın kırıldığı anda yaklaşık onbeş eylemcinin ve ellerinde kamera ile fotoğraf makinesi bulunan üç siyasi şube polisinin yüzleri olay yerine bakıyordu. Bu kişilerden ifade aldınız mı?” sorusu üzerine tanık Hasan Arslan “Hayır” cevabı verirken görüntülerdeki iki polisi tanıdığını ancak üçüncü polisi tanımadığın söyledi.

Savunma avukatının tanığa yönelik bir diğer sorusu ise “Dosyanızda tanık olarak yazdığınız bir tek kişiyi bile bize görüntülerden göstere bilir misiniz?” şeklinde oldu. Tanık, bu soruya da “Hayır gösteremem” şeklinde cevap verdi. Bukalemun gibi eylemci hatırlanacağı gibi şu ana kadar mahkemeye gelen tanıkların tümü sanık Tarkan Atakan’ın yeşil tişört, beyaz şapka ve şort giydiğini söylemişti. Bu konuyu netleştirmek için savunma avukatı savcılığın emare olarak sunduğu görüntülerin tekrar izlenmesini istedi.

Özellikle Meclis önündeki eylem sırasında, eylemcilerin “İrsen papucu yarım çık dışarıya oynayalım” sloganını attığı andaki görüntüde sanık Tarkan Atakan’ın siyah tişört ve kot pantolon giydiğinin görünmesi üzerine, savunma avukatı, tanık kürsüsündeki polise “Bu kişi şu an sanık kürsüsündeki kişi mi?” diye sordu.Tanık kendisinin görüntü uzmanı olmadığını ancak görüntüdeki kişinin tişörtünün yeşil olmadığını koyu bir renk olduğunu ifade etti. İddia makamının tanığının şahadetinin ardından ise, hazırda başka bir tanık bulunmadığından dolayı savcılık davanın duruşmasının bir başka güne ertelenmesini talep etti. Mahkeme davayı, 2 Haziran 2016 tarihine saat 15:00′a erteledi.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments