Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler KTHY’ye 108TL’lik Kasti Zarar Davası Devam Ediyor

KTHY’ye 108TL’lik Kasti Zarar Davası Devam Ediyor

Published on 10/06/2016 in Haberler

image

Batırılan KTHY çalışanı Tarkan Atakan aleyhine açılmış olan, kasten cam kırarak KTHY’na 108TL’lik hasar verme davasına, 8 Haziran Perşembe günü, Lefkoşa Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Savcılıktan adil yargılanma hakkına aykırı tanık

Savcılık, Ceza Davaları Mukayyitliği’nde çalışan bir kişiyi tanık olarak dinletmek ve Tarkan Atakan aleyhine açılmış eski bir davayı Mahkemeye sunmak istedi. Ancak bu tanık, savunma avukatının itirazı ile karşılaştı. Mahkemye sunulmak istenen dosyanın içeriği ve o davada verilen şahadetlerle ilgili sorgulama imkanı olmayacağını belirten sanık avukatının, İnsan Hakları Mahkmesi’nin de bu tür bir uygulamayı adil yargılanma hakkına aykırı bulduğunu ortaya koyması üzerine Mahkeme, şahadetin ve dosyanın sunulmasına izin vermedi.

Savcılık tanıklarının bitmesinin ardından ise sanık Tarkan Atakan’ın tanık kürsüsünde sorgulanmasına geçildi. Görüntülerin de yardımıyla olay gününü detaylı bir şekilde anlatan Atakan, KTHY eylemleri sürecinde mağdurların yaşadıkları sıkıntılara da değindi.

“Yeşil tişörtlü ben değilim”     

Görüntülerde kendini teşhis eden Atakan, Mahkemeye, eylem günü giydiği lacivert tişörtle gelerek “Mahkemeye yardımcı olmak için o gün üzerimde olan tişörtü giydim, savcılığın ben olduğumu iddia ettiği yeşil tişörtlü kişi ben değilim” dedi. Ayrıca Göç Yasası’ndan çalışan pek çok kişi gibi eski kıyafetlerini atıp yeni tişört alma lüksü olmadığını da söyledi.

“Nasıl olsa kabul ederim ve sicilime işlenir diye, beni sindirmek için bu davayı açtılar”

Kendisine, uydurma bir gerekçeyle dava açılmasının sebebi olarak ise; o dönemde KTHY mağdurları adına basın sözcülüğü yaptığını, şirketin Yönetim Kurulu’nda bulunan ve batmasında payı olan Fikret Çavuşoğlu’nu basında defalarca eleştirdiğini, polise de şikayette bulunduğuklarını ancak herhangi bir işlem yapılmadığını çünkü Çavuşoğlu’nun polis üst düzey yetkilisi Pervin Gürler’in kardeşi olduğunu söyledi. Basında bu konuyu defalarca eleştirdiği için Pervin Gürler’in talimatıyla Barış Sel’in bu davayı açtırmış olduğunu düşündüğünü belirtti.

Savcıdan ilizyon gibi iddia

Tarkan Atakan’ın camın kırılma anındaki görüntülerde hiç görülmemesi üzerine, savcılık, Atakan’ın görünmeden camı kırmış ve kaçmış olabileceğni iddia etti. Savcılık ayrıca yeşil tişört konusunda da ısrarlarını sürdürdü. Olay anında camın çok yakınında üç sivil polis bulunduğunun ve bir sivil polisin fotoğraf çektiğinin de görüldüğü videolara rağmen ısrarlarını sürdüren savcıya, Atakan, KTHY’ndan bir zarf çalındığını dört kişinin tutuklandığını ancak Fikret Çavuşoğlu’nun Pervin Gürler’in kardeşi olduğu için tutuklanmadığını anlattı. Ve tüm bunları dile getirdiği için kendisine dava açıldığını söyledi.

“Savcılığın 108TL ile uğraşacağına milyon dolarlık şirketi batıranlarla uğraşmasını isterdim”

KTHY çalışanlarının eksik olan ihtiyat sandığı, sosyal sigorta yatırımları çalışanların maaşlarından kesildiği halde yatırılmamasından, çalışanların Hay-Koop Bankası’ndaki borçlarının ödenmesi için şirkete talimat verildiği ve maaşından kesildiği halde borcuna ilişkin hiçbir yatırım yapılmamasından dolayı KTHY Yönetim Kurulu Başkanı olan Fikret Çavuşoğlu’nun polisin üst makamında görevli olan kardeşi Pervin Gürler tarafından korunduğunu basında sık sık dile getirdiğini anlatan sanık, kendisine dava okunmasını buna bağladı. Suçlu olmadığı için bu basit davayı kabul etmediğini söyleyen Atakan, “Savcılığın 108TL ile uğraşacağına milyon dolarlık şirketi batıranlarla uğraşmasını isterdim” dedi.

Tarkan Atakan’ın tanıklığının tamamlanmasının ardından dava 30 Haziran Perşembe günü saat 14.30’a ertelendi.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments