Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler Kuir Kıbrıs Derneği’nden Açıklama

Kuir Kıbrıs Derneği’nden Açıklama

Published on 29/03/2017 in Haberler

IMG_1699

Kamuoyunda derin yaralar açan Girne-Değirmenlik anayolunda yaşanan trafik “kazası”nın ardından bir dizi kitlesel eylem gerçekleştirilmişti. Toplumsal muhalefetin hafızasına “şemsiyeli eylemler” olarak yerleşen eylemler sırasında bir çok eylemci hakkında polis tarafından başlatılan soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Kuir Kıbrıs Derneği aktivistlerinden Havva Güleş hakkında açılan ceza davası bugün Lefkoşa Mahkemesi’nin gündemindeyken, konu ile ilgili olarak Kuir Kıbrıs Derneği tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

“29 Kasım 2016 tarihinde bir kamyon ve bir öğrenci servisinin çarpışması sonucu yaşanan ölümlü trafik kazasına sebep olan ihmal ve uygulamalara tepki gösteren liselilerin “Karanlıkta okula gidilmez” diyerek başlattığı eylemleri desteklemek amacı ile, sendikaların yapmış olduğu çağrı ile düzenlenen genel grev ve eylem sırasında, polis orantısız şiddet kullanarak eylemcilere saldırmış ve hiçbir yasal ve meşru gerekçe olmaksızın aralarında iki Kuir Kıbrıs aktivisti de olan birçok kişiyi kısa süreli göz altına almış ve darp etmişti. Gözaltına alınanlar da olayların akabinde alanda bulunan polisler ile ilgili şikayette bulunmuşlardı.

Olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen trafikte ve saat değişikliği ile ilgili yaşanan olumsuzluklara dair hükümet tarafından bir adım atılmadı ve olayın esas sorumluları halen istifa etmedi. Bunun yanı sıra, eylemcilerin yaptıkları şikayetler üzerine de herhangi bir tahkikat yürütüldüğü ile ilgili hiçbir şekilde bilgilendirilmediler. Hatta, şikayet dosyalamalarının akabinde, şikayetlerini geri çekmeleri için polis teşkilatı bazı kişilere sözlü olarak baskıda bulunduğu da bilgimizdedir.

Var olan ihmaller göz önüne alındığında, bizler için cinayetten farklı olmayan trafik kazalarının asıl sorumluları olan politikacılar halkın verdiği vergilerle aldıkları son model arabalarda keyif yaparken, yaşamını yitiren öğrencilerin yasını tutan ve bu gibi kazaların tekrarlanmaması için hakkını arayan eylemcilerden biri ise bugün Lefkoşa’da Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlandı.

Suçluların ellerini kollarını sallayıp gezdiği, haklarını arayan eylemcilerin yargılandığı, her geçen gün, mevcut ihmallerden ötürü, yeni bir trafik kazasının yaşandığı bu ülkede, bizler Kuir Kıbrıs Derneği olarak bu cinayetlerin asıl sorumluları hesap verene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi ve haklarını ararken darp edilip usulsüzce gözaltına alınan, şimdi de cezalandırılmaya çalışılan aktivistimiz Havva Güleş’in sonuna kadar arkasında olacağımızı ve yargı sürecini takip edeceğimizi duyururuz.”

 

Kuir Kıbrıs Derneği

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments