Facebook Twitter Gplus RSS
magnify
Home Haberler 19 Temmuz Davası: “Önce Polisiyle Döver, Sonra Mahkemesiyle Yargılar”

19 Temmuz Davası: “Önce Polisiyle Döver, Sonra Mahkemesiyle Yargılar”

Published on 17/10/2012 in Haberler

 Aralarında KTAMS, Barikat, Baraka ve YKP üyelerinin de bulunduğu 6 eylemcinin yargılandığı “19 Temmuz Davası”, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde 17 Ekim Çarşamba günü (bugün) görüşüldü.

 

Bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde,19 Temmuz 2011 tarihinde KTHY önünde Tayyip Erdoğan’ın adaya gelişini ve Ankara’dan dayatılan politikaları protesto ederken gözaltına alınan 6 eylemci hakkında açılan dava görüşüldü. Mahkeme önünde KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, DEV-İŞ, BES, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, EL-SEN, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-İŞ, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, BARİKAT, YKP, BKP, TDP, CTP-BG imzalı bir bildiri dağıtıldı. “Kıbrıslı Türkleri tarih sahnesinden silmeye âdeta ant içmiş Türkiye’deki AKP hükümeti ile buradaki işbirlikçileri olan UBP’nin, yok olmamak için direnen, toplumsal varoluş mücadelesi veren kesimleri yıldırmaya, susturmaya yönelik baskı ve operasyonları devam ediyor. …Televizyonlarda çıkan görüntülerden de hatırlanacağı gibi; o gün eylemciler polise değil polis eylemcilere saldırarak ölçüsüz şiddet kullanmıştı. Buna karşın ise bugün yargılananlar şiddet uygulayan polisler değil şiddete maruz kalan eylemcilerdir.” denilen bildirinin dağıtılmasının ardından, bir de basın açıklaması yapıldı. Örgütler adına KTÖES Genel Başkanı Tahir Gökçebel tarafından yapılan açıklamada, devletin sosyal görevlerinden çekildiği, eğitim, sağlık, belediye hizmetlerini yerine getirmeyip emekçilerin haklarını geri götürdüğü, sonra da halkı polisiyle dövüp, mahkemesiyle yargıladığı belirtildi. Bu davalarda yargılananların toplum adına yargılandığı, yargılananların sadece onlar değil hepimiz olduğu vurgulandı.

 

Adil Yargılanma Talebine Hala Yanıt Yok..!

Sanık eylemciler Şevki Yoldaş, Salih Batak, KTAMS üyesi Bülent Kurt, Marksist Barikat’tan Ahmet Cenkler, Baraka Aktivisti Mustafa Keleşzade ve YKP yürütme kurulu üyesi Nevzat Hami’nin “polisi görevinden men” ve “polisi darp” ile suçlandıkları davanın bugünkü görüşmesinde, savunma avukatları bir kez daha, bu davada esas mağdurun sanık eylemciler olduğunu, bu olayda dayak yediklerini hatta polise dava açtıklarını, dolayısıyla savcılıkla anlaşma yolu aramayacaklarını vurguladı. Sanık avukatları, yargılananlarla ilgili delillerin ithamlar yapılmadan ve mahkemeye sunulmadan önce Savcılık tarafından savunma tarafına verilmesini talep etti, bunun adil yargılama ilkesi çerçevesindeki “silahların eşitliği” prensibi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile AİHM kararlarına dayandırıldığını belirtti. Savcılığın ise delilleri yargılanacak kişilere duruşma başlamadan gösterme yönünde herhangi bir niyet belirtmemesi üzerine, mahkeme savunmanın talebinin değerlendirilmesi ve Yargıtay’dan konuyla ilgili bir kararının beklenebilmesi için davayı 21 Kasım’a erteledi.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
No Comments  comments